Kiedy zakłada się wkłady kominowe?
W każdym budynku, w którym zainstalowane jest urządzenie grzewcze opalane paliwem węglowodorowym – węglem kamiennym, drewnem i materiałami drewnopochodnymi np. pelletem lub brykietami, a także gazem albo olejem opałowym niezbędny okaże się sprawnie działający system kominowy, będący w stanie wyprowadzić na zewnątrz powstający dym. Przewód kominowy musi jednak osiągać odpowiedni ciąg, jego wnętrze powinno więc być czyste i możliwie gładkie, by nie powodować zaburzeń przepływu ulatujących gazów. W tym celu konieczne będzie regularne korzystanie z usług kominiarskich. W Środzie Śląskiej ich wykonywaniem zajmuje się Zakład Kominiarski Kominiarczyk z Wrocławia. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach do prawidłowej pracy instalacji nieodzowny okaże się montaż wkładu kominowego. Przekonajmy się, czym się on cechuje i sprawdźmy, kiedy będzie potrzebny.
Czym jest wkład kominowy?
Wkład kominowy to kompletny zestaw elementów pozwalających na odprowadzanie gazów spalinowych składających się z odpływu kondensatu, wyczystki, trójnika, czopucha oraz rur zakończonych zwykle daszkiem lub tzw. strażakiem. Dostępne są wkłady ceramiczne oraz wykonane ze stali żaroodpornej lub kwasoodpornej w zależności od rodzaju podłączonego urządzenia grzewczego. Przy pomocy wkładu można przygotować system kominowy w nowo budowanym obiekcie, używając pustaków stanowiących dla niego strukturę nośną lub zamontować do w istniejącym kominie murowanym.
Kiedy montuje się wkłady kominowe?
Wkład kominowy poza budową nowego budynku najczęściej montuje się przy modernizacji systemu grzewczego i podłączaniu nowoczesnego kotła węglowego, opalanego drewnem lub gazem. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego ciągu, a także zabezpieczenie się przed nieszczelnościami czy ryzykiem przedostawania się kondensatu do struktury nośnej komina. Wkład będzie też dobrym wyjściem w sytuacji, gdy przewód kominowy jest w kiepskim stanie technicznym.